Sportovní prohlídky jasně a přehledně
V České republice se aktuálně povinnost sportovních prohlídek pro děti a dospívající odvíjí od druhu a intenzity sportovní činnosti, kterou mladý sportovec provozuje. Pravidla, doporučení sportovních prohlídek mohou podléhat úpravám v závislosti na konkrétním sportovním odvětví, herním řádu sportovního svazu, směrnicích sportovního klubu. Sportovní prohlídka je součást kultury sportu a komplexní péče o sportovce. Lékař nejen posuzuje schopnost a neschopnost ke sportu, ale je také rádcem v případných otázkách a nejasnostech, které mladý sportovec nebo rodiče mají.
I. Sportuji rekreačně, připravuji se na výkonnostní sport
Pro děti, které se věnují sportu rekreačně, není sportovní prohlídka povinná, ale je doporučována. Rodiče mohou nechat své dítě vyšetřit u pediatra, aby měli jistotu, že jejich dítě nemá nějaké zdravotní obtíže, které by mu ve sportu bránily nebo ho ohrožovaly.
II. Dělám výkonností sport, sportuji organizovaně, jsem registrovaný v klubu
Děti, které jsou členy sportovních klubů a účastní se soutěží, mají povinnost absolvovat pravidelné lékařské prohlídky. Prohlídky mohou být provedeny praktickým lékařem pro děti a dorost (PLDD) nebo u tělovýchovného, resp. sportovního lékaře. Prohlídka se provádí 1x ročně, optimálně před zahájením sezóny nebo před vstupem do nového soutěžního ročníku.
III. Sportuji na vrcholové úrovni, jsem v reprezentaci nebo jsem v přípravě k reprezentaci, jsem člen resortních sportovních center pro přípravu mládeže
Děti a mládež, které se věnují vrcholovému nebo výkonnostnímu sportu, mají povinnost absolvovat pravidelné sportovní prohlídky. Sportovní prohlídky dětí a dospívajících sportujících na vrcholové úrovni se provádějí ve specializovaných centrech sportovní medicíny a jejich frekvence může být častější v závislosti na požadavcích konkrétního sportu a federace. Náplň sportovní prohlídky je pak uzpůsobena druhu sportu, součástí mohou být i další potřebná vyšetření.
Kdy volit prohlídku u tělovýchovného lékaře?
Sportovní prohlídka u tělovýchovného lékaře je vhodná pro mladého sportovce od 12-14. roku věku, sportovec trénuje více než 8 hodin týdně.
Co sportovní prohlídka obsahuje?
Rodinnou anamnézu – zjištění, jaká rizika se vyskytují u příbuzných a mohla by ovlivnit zdravotní prognózu mladého sportovce. Je dobré vědět, jakými nemocemi trpí blízcí pokrevní příbuzní a od kolikátého roku věku s nimi začali stonat.
Sportovní anamnézu – od kdy mladý sportovec sport provozuje, jak často trénuje, jak často má závody, z čeho se trénink skládá.
Osobní anamnézu – kromě nemocí, dispenzarizace u specialistů (alergologie, plicní, oční…) chceme při vstupní prohlídce i vědět, kdy mladý sportovce začal chodit, jak se vyvíjel jeho psychomotorický vývoj, jaké léky případně doplňky stravy užívá.
Nezapomeňte na první prohlídku mladého sportovce u tělovýchovného lékaře vzít s sebou výpis z dokumentace od PLDD.
Komplexní fyzikální vyšetření, s důrazem na posouzení stavu a funkce orgánů, které budou zatěžovány daným sportem. Stejně tak zhodnocení kosterně svalového aparátu, zda jsou někde dysbalance, omezení rozsahu nebo naopak např. hypermobilita, která není cíleně trénovaná.
Laboratorní a další odborná vyšetření podle zdravotního stavu, s ohledem na věk posuzovaného dítěte, zdravotní náročnost sportu, intenzitu a předpokládaný objem tréninků.
Sportovní prohlídka vždy obsahuje klidový záznam EKG. U výkonnostních a vrcholových sportovců sportovní prohlídka obsahuje také zátěžové EKG s monitorací krevního tlaku a případná další vyšetření, např. spirometrii, spiroergometrii, vyšetření tělesného složení apod.
Kdy je preventivní vyšetření povinné:
- Sportovec se závažným chronickým onemocněním
- Sportovec osvobozený od tělocviku
- U některých zdravotně obzvlášť náročných sportů
- Při „ostaršení“ o 2 kategorie,
- Po bezvědomí
Jak vyšetření na sportovní prohlídce v reálu probíhají najdete ve videu zde:
Zdroj: Modelová koncepce sportovních prohlídek od ČSTL z 8.10.2015
MUDr. Marie Skalská