Kodex sportovního klubu

Sportovní klub, jehož cílem je utvářet bezpečné sportovní prostředí pro všechny účastníky bez rozdílu, by měl dodržovat kodex sportovní etiky. Tým Trénujeme s respektem sestavil doporučené zásady, které by měl kodex obsahovat, zaměřené speciálně na zajištění bezpečnosti a ochrany sportujících dětí a mládeže.

Zdraví je na prvním místě

Na prvním místě je vždy aktuální i dlouhodobé fyzické i psychické zdraví členů klubu. Klub respektuje absenci na tréninku z důvodu nemoci či zranění, doporučuje svým členům pravidelné zdravotní prohlídky s ohledem na tréninkové zatížení, dbá na zásady racionální výživy mladého sportovce.

Klub dbá na prevenci zranění skrze kvalitní tréninkové metody, podporu správné výživy a dostatečnou regeneraci. Využívá bezpečnostní vybavení a osvětu osvědčených postupů k udržení fyzické bezpečnosti všech účastníků.

Klub prosazuje hodnoty čistého sportu bez dopingu.

Všichni členové klubu si jsou rovni

Každý člen klubu je respektován a podporován. Bez ohledu na úroveň svých dovedností a výkonnosti, fyzických vlastností, vzhledu, pohlaví, barvi pleti, národnosti, sociálního původu, náboženství nebo jakoukoli jinou osobní charakteristiku. Slušné sportovní chování je samozřejmost.

Vítězství není nejdůležitější

Důležitější než vítězství je rozvíjení osobnosti svěřenců, jejich vlastností a schopností, učení se dovednostem a snaha o naplnění jejich potenciálu. Současně klub posiluje dlouhodobý pozitivní vztah svých členů k pohybové aktivitě. Důraz je kladen na přípravu svěřenců pro život a případnou další sportovní kariéru.

Hrajeme a trénujeme fair play

Fair play znamená víc než jen pouhé dodržování pravidel. Jde o vyjádření vzájemného respektu a rovných příležitostí pro všechny účastníky (spoluhráče, trenéry, rodiče, soupeře i rozhodčí), stejně jako uznání dobrého výkonu vlastního i soupeřova.

Fair play odmítá podvody, doping nebo jakékoli jiné neetické praktiky, které by mohly zkreslit výsledek soutěže nebo poškodit zdraví sportovců.

Fair play podporuje týmového ducha, spolupráci a vzájemnou pomoc. Nejde jen o chování na hřišti, ale také o každodenní interakce ve sportovním prostředí s cílem udržovat sportovního ducha a pozitivní postoj, ať už vyhráváte nebo prohráváte.

Trenéři klubu mají potřebnou kvalifikaci

Trenéři klubu disponují příslušnou kvalifikací a trenérskými zkušenostmi.
Trenéři se pravidelně vzdělávají, zvyšují svoji odbornost, sledují nové tréninkové metody a nabyté poznatky aplikují do tréninkové praxe.

Klub podporuje otevřenou komunikaci

Klub transparentně komunikuje se svými členy i jejich zákonnými zástupci ohledně všech aspektů týkajících se fungování klubu a vedení tréninkového procesu. Klub má zavedený systém pro podávání stížností a poskytování zpětné vazby, na podněty reaguje a hledá vhodné řešení.

Klub aktivně prosazuje bezpečné chování svých členů na internetu. To zahrnuje ochranu soukromí, prevenci před kyberšikanou a dodržování etických standardů online komunikace.

Klub spolupracuje s rodiči

Klub aktivně spolupracuje s rodiči svých svěřenců. Rodiče jsou vítáni na trénincích, zápasech i společných volnočasových aktivitách. Klub zároveň vyžaduje, aby rodiče povzbuzovali své děti v duchu fair play a měli pozitivní přístup ke hře, spoluhráčům i soupeřům.

Pravidla vzájemného chování trenérů a rodičů jsou transparentně nastavena a odsouhlasena, pravidelně dochází k vyhodnocování jejich naplňování a funkčnosti.

Jakékoli násilí, obtěžování či zneužívání je nepřípustné

Žádné formy násilí nejsou v klubu akceptovány. Fyzické tresty, zanedbávání péče, psychický nátlak a zneužívání, šikana a kyberšikana, sexuální obtěžování či zneužívání, ať už ze strany trenérů či funkcionářů nebo mezi sportovci, nemá ve sportu místo. V případě svědectví či přímé účasti u podobného chování jsou všichni účastníci sportu zodpovědní za nahlášení takového chování důvěrné osobě (trenér, spoluhráč, zodpovědná vztažná osoba, rodič), která neprodleně zahájí řešení situace dle předem nastavených mechanismů.

Klub utváří bezpečné sportovní prostředí

Zajištění bezpečného sportovního prostředí představuje společný cíl pro všechny aktéry sportovního světa od sportovců, trenérů, rodičů, rozhodčích až po vedení klubu a sportovní federace. Důležitá je vnímavost vůči jakýmkoli formám nepřijatelného chování, aktivní přístup k řešení vzniklých situací a bránění jejich normalizaci (běžnému přijímání). Sdílení osvědčených metod a vzájemná spolupráce přispívají k vytvoření efektivní podpůrné sítě, která zvyšuje bezpečí pro všechny zúčastněné.