Novinky

Safeguarding: Bezpečí není nadstandard, ale základ

Na konferenci Generace Fair Play jsme otevřeli důležitá téma dnešního dětského a mládežnického sportu – safeguarding. Bezpečné a respektující prostředí není nadstandard, ale základní podmínka pro to, aby se děti mohly sportu věnovat s důvěrou, radostí, a tedy dlouhodobě.

Hodnocení konference Generace Fair Play: rozmanité publikum, společná mise

Na odborné konferenci se sešla pozoruhodně pestrá skupina lidí napříč celým sportovním světem: od trenérů fotbalu, hokeje, florbalu či moderní gymnastiky přes zástupce ministerstev, měst a sportovních svazů až po odborníky z oblastí psychologie, lékařství, fyzioterapie nebo akademické sféry. Nechyběli ani senátoři, představitelé sportovní diplomacie či lektoři univerzitního vzdělávání. Tato diverzita potvrzuje, že bezpečné a zdravé sportovní prostředí je společným tématem napříč celou společností – a nejen „sportovní záležitostí“.

Konference Generace Fair Play – sport budoucnosti: Ochrana dětí ve sportu musí být vymahatelná, shodují se odborníci

Účastníci odborné konference věnované bezpečnému sportovnímu prostředí se shodují, že zajištění větší ochrany dětí je naprosto nezbytným krokem. Potřebné mechanismy ale v Česku stále chybí. Změnit to chce nezisková organizace Trénujeme s respektem, která usiluje o implementaci v zahraničí osvědčeného konceptu safeguardingu. Aby ale sportovce skutečně chránil, musí být vymahatelný.

Pozvánka na odbornou konferenci Generace Fair Play – sport budoucnosti

Jak vytvořit sportovní prostředí, které bude bezpečné, zdravé a udržitelné pro děti i mládež? Jaké výzvy přináší současná generace mladých sportovců? A jak aplikovat nejlepší praxe pro fyzické i mentální zdraví mladých sportovců? Tyto a další klíčové otázky bude řešit odborná konference Generace Fair Play – sport budoucnosti, kterou pořádá Trénujeme s respektem pod záštitou Markéty Pekarové Adamové, předsedkyně Poslanecké sněmovny.

Ohlédnutí za konferencí Silnější pro život pohybem

Jak to zařídit, aby pravidelně sportovalo více dětí i dospívajících? Co můžeme udělat pro to, aby ti, kteří už sportují, u sportu setrvali podstatně delší dobu? Jak docílit toho, aby si jedinci ze své sportovní aktivity odnášeli spíše pozitivní prožitky a aby sport přispíval ke zdravému vývoji a rozvoji jejich osobnosti?

Téma dětí a mládeže vyprodalo letošní konferenci Psychologie sportu v praxi

Ve dnech 22. a 23.11.2024 proběhl už 14.ročník konference PSYCHOLOGIE SPORTU V PRAXI 2024 s tématem DĚTI A MLÁDEŽ. Zúčastnilo se jí přibližně 140 trenérů, psychologů, rodičů a studentů psychologie nejen v sále ale i na streamu.
Bylo to vůbec poprvé, co se Asociaci psychologů sportu (APS) podařilo konferenci vyprodat, dokonce už s měsíčním předstihem.

Ipsos: Každý třetí sportovec zažil psychické násilí nebo nátlak

Přestože 70 % sportovců, kteří se v dětství či mládí více než rok věnovali organizovanému sportu, hodnotí svou zkušenost s organizovaným sportem jako dobrou, řada sportovců se v mladém věku setkává i s množstvím negativních zážitků. Jejich výskyt zmapovala agentura Ipsos. Zadavatelem tohoto, v Česku dosud ojedinělého průzkumu, je nezisková iniciativa Trénujeme s respektem.

Letošní mezinárodní konference Psychologie sportu v praxi je zaměřena na děti a mládež

Asociace psychologů sportu, jejíž dva místopředsedové jsou zároveň členy správní rady Trénujeme s respektem, v listopadu pořádá dvoudenní mezinárodní konferenci Psychologie sportu v praxi 2024 s tématem Děti a mládež. Vážíme si příležitosti představit na této konferenci, jejímž obsahem je široká škála témat související s tréninkem dětí a mládeže, i naši neziskovou organizaci. Proč právě téma dětí, kdo na konferenci vystoupí a jaké přednášky si nenechat ujít, nám přiblíží místopředsedové APS Veronika Baláková a Martin Macháček.

Trénujeme s respektem vyráží do terénu

Jedním z klíčových úkolů  Trénujeme s respektem je edukovat veřejnost v tom, co je bezpečné, přátelské, férové a stimulující sportovní prostředí. Zástupci organizace proto vyráží do terénu, aby sportujícím dětem, jejich rodičům i trenérům naživo poskytli cenné rady a tipy a zároveň zjistili, co je trápí a co by si nejvíc přáli.

České sportovní naděje představují Kodex sportovního klubu

Když jsme založili Trénujeme s respektem, představili jsme mimo jiné Kodex sportovního klubu shrnující devět smysluplných pravidel, která stojí za to zavést, aby se sportovci na tréninky těšili a rodiče se o své děti nemuseli bát a o klubu mluvili s uznáním. Jak se říká: opakování je matkou moudrosti. Proto se náš tým v červnu sešel ve […]

Česko se může těšit na první Safeguarding Officery

Na začátku prázdnin jsme vás informovali o spuštění stipendijního programu, jehož cílem je vyškolit první české obránce práv sportovců. Uchazečům o certifikovaný kurz Safeguarduing Officera, organizovaný Mezinárodním olympijským výborem (IOC), jsme nabídli podporu formou stipendia v plné výši školného.

Idnes.cz: Na ochranu sportovců v Česku nikdo nedohlíží

V zahraničí dohlíží na bezpečnost sportovců tzv. Safeguarding Officeři. Chrání je před obtěžováním či zneužíváním. V klubech jsou zodpovědní za oblast safeguardingu a pomáhají jim nastavovat správné standardy. Česko v tomto směru zatím zaostává.

Oslavme Den dětí pohybem

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by děti a dospívající měli strávit pohybovou aktivitou minimálně hodinu denně. Lásku k pohybu je důležité pěstovat už od útlého věku a klíčovou roli v tom hraje rodina. Jsou to totiž právě rodiče, jejichž životní styl děti přebírají.

K úspěchu ve sportu i v životě nevede ponižování, ale respekt

Děti a dospívající se při organizovaných sportovních aktivitách často setkávají s různými formami nezdravého chování, obtěžování nebo dokonce zneužívání. V českém prostředí se o nich příliš nemluví a systémově se neřeší, přitom často mohou působit skrytě a dlouhodobě. Zakladatelka iniciativy Trénujeme s respektem Markéta Pluhařová vysvětluje, proč je třeba proti tomu bojovat, a jak by mělo správné bezpečné prostředí vypadat.

Z médií: Trénujeme s respektem na ČT Sport

V pondělí 15.4. jsme Trénujeme s respektem představili na ČT Sport. Ve studiu za nás promluvila naše zakladatelka Markéta Pluhařová a konzultantka naší iniciativy Tereza Vytlačilová. Hovořily o tom, proč iniciativa vznikla, co nás motivuje a čeho chceme dosáhnout.

Organizace Trénujeme s respektem nastavuje nová pravidla hry v dětském a mládežnickém sportu. Klíčové jsou respekt a bezpečí!

V dubnu zahájila svou činnost nová nezisková iniciativa Trénujeme s respektem, která se zaměřuje na vytváření bezpečného, přátelského, férového a respektujícího sportovního prostředí. Jejím cílem je bojovat proti nejrůznějším formám obtěžování a zneužívání, vůči kterým není žádné, ani sportovní, prostředí imunní.